DOĞMAMIŞ ÇOCUGA MEKTUP

2005-10-13 14:14:00

Binlerce senin arasından bir sen olarak, sana rağmen, dünyaya getirileceksin çocuk;

ne doğacağın ülkeyi ne de aileni seçme şansın olacak; bu etiketleri doğar doğmaz yapıştırılacak sana: ailenden aldığın bir soyadın, adın ve bir de doğduğun ülkenin kurumlarının seni daha iyi dikizlemesine yarayacak  bir kimlik kartın yada pasaportun olacak..

 

Çevrendeki insanlar, seni senden başka birisi yapmak için gece gündüz çalışacak; böyle başlayacak yaşamla olan en büyük kavgan; seni kendin olmaktan alıkoyanlara karşı vereceğin hiç bitmeyen, oldukça zor, yorucu, ama keyifli   bir kavga..

 

İnsanların ezici bir çoğunluğu bu kavgada erkenden havlu atar ve yeryüzü macerasını başkalarının istek ve arzuları doğrultusunda tamamlar. Doğduğun günden itibaren sana söylenen, iyi cilalanmış-paketlenmiş, ikna edicilik oranı yüksek, büyük yalanları vede minik yalancıkları keşfetmek bu kavgadan galip çıkmanın tek yolu olacak senin için.     

 

 

İster varsıl olsun  isterse de yoksul; Senin için her zaman en iyisini yapmaya çalışacak,   her türlü kötülükten korumaya çalışacak ve ömürleri yettiğince senin her zaman yanında yer alacak bir ailen olacak.     sev

 

 

Zamanı geldiğinde  okullara gideceksin. Adına öğretmen denilen kişilerin söylediklerinden çok şeyler öğrenecek, bazende  dinlemekten sıkılabileceksin; sistematik kurallarla tanışacağın ilk yer olacak okul. Başarılı olman bu kuralları özümseme-benimseme derecesine ve çok çalışmana göre belirlenecek.

 

Yavaştan ve derinden okul ve aile ortamı dışında da yaşantıların olacak; yani bilinen deyimiyle “sosyalleşeceksin”. Dostluk, arkadaşlık, aşk gibi kelimeler girecek kişisel sözlüğüne...Gün geldiğin  aşık bile olacaksın.

 

Çevrendeki arkadaşlarından bazılarının senden fazlasına, bazılarının ise senden çok daha azına sahip olduğunu görecek, belki üzülecek belkide sevineceksin. kasi

 

Modern zamanlarda doğacak olduğundan, sana yarının bugünden çok daha iyi olacağı söylenecek.

 

Hayatının en büyük sıkıntılarıyla iş-aş-ekmek davasına kendini attığında tanışacaksın; çalışmanın ve üretmenin kutsal olduğu söylenecek sana. Nedir peki çalışmak? roll      Daha iyi yaşam koşullarına sahip olmak için fiziki gücünü, aklını ve ruhunu kullanarak para kazanmak.. Yeri geldiğinde çalışmaktan zevk alacak, bazende sıkılabileceksin. Bu durumda sen, önüne geleni elinden geldiğince yapmaya çalış.

 

Sen, sana danışılmadan getirildiğin bir dünyada kendin olma mücadelesine girecek ve umarım kazanacaksın. Büyük yalanları sezdiğin ölçüde yalancıklarında farkına varacaksın.

 

Bir kez doğruyu yalandan, güzeli çirkinden, samimiyeti samimiyetsizlikten ayırmayı başardın mı, hayatta başarılı olacaksın demektir; Yalanın yerine gerçeği, savaşın yerine barışı, kıskançlığın yerine sevgi ve dayanışma duygularını koyabilmen yine hayatta başarılı olabilmen için önemli kavramlar olacak.    halay           

 

Ama unutmamalısın ki kendin olma kavgası bir ömür sürer. Bu kavgada galip geldiğin sürece sana ait bir hayatı, kendin olabilme keyfiyle yaşayabilirsin. İyi yada kötü, mutlu yada mutsuz  bir hayat olabilir bu, ama sonuçta senin kendi sahici hayatın olur.

 

Bu arada kafana vura vura zorla öğretecekler...Neyi mi ?

 

Aklını kullanmayı...
İyice tanımadan hiç bir insana bağlanmamayı...
Seni takmayanı takmamayı...
Verdiğin değeri haketmeyen insanları silmeyi...
Arkana dönüp bakmamayı...
İnsanları değiştiremeyeceğini (özellikle yalancıları)...
İnsanların dolduruşuna gelmemeyi...
Çamura taş atmamayı (mutlaka üstüne sıçrar)...
Hiç kimse için kendine olan saygını yitirecek birşey yapmamayı...
Gözyaşlarının değerini bilmeyi ve onları değmeyecek şeyler için harcamamayı...
Bir çift tatlı söze kanmamayı...
Sen izin vermeden kimsenin seni üzemeyeceğini...
Kendinin herşeyden önemli olduğunu ÖĞRENECEKSİN!
 
Hayatın en hüzünlü anı, sevdiğin bir insanın buna hiç değmediğini gördüğün andır.

Ve en büyük kaybın onun için harcadığın zamandır.

Hayat herşeye rağmen güzeldir; kendin olma ve kalma savaşının kahramanı olan senin için ise çok daha güzeldir.

 

Hoşgeldin Çocuk!   alkiss
  

1219
0
0
Yorum Yaz